Robert Fico: Je za útok na policajta rok alebo doživotie?

Autor: Robert Fico | 15.10.2020 o 16:30 | (upravené 15.10.2020 o 16:45) Karma článku: 10,46 | Prečítané:  4779x

Ústavný súd SR rozhodol, že vyhlásenie núdzového stavu na Slovensku (30. 9. 2020) je v súlade s ústavou. ÚS SR mal iný právny názor ako opozícia a Generálna prokuratúra SR. V poriadku.

Čo ale v poriadku nie je, je stav právnej neistoty, ktorý v súvislosti s núdzovým stavom pretrváva.

Aby som nikomu nezdvíhal mandle, budem klásť len právnické otázky.

         Minister vnútra a premiér vyhlásili, že policajti budú ukladať pokuty za nenosenie rúšok aj bez napomenutia. Predstavme si, že je sobota 17. októbra 2020 a platí núdzový stav. Idem po chodbe nákupného strediska a nemám rúško. Policajt ma chce hneď, bez napomenutia, potrestať vysokou finančnou pokutou v stovkách Eur. Aby som sa vyhol pokute, strčím do policajta, ten spadne na zem a ja ujdem. Na základe kamerových záznamov ma zadržia.  Čo by sa dialo, keby nebol núdzový stav?

  1. Prichádza prvá právnická otázka. Išlo by o trestný čin útoku na verejného činiteľa podľa § 323 ods. 1 Trestného zákona? Podľa mňa áno a hrozil by mi podľa zákona trest odňatia slobody na jeden až päť rokov. Asi podmienečný trest odňatia slobody.
  2. Druhá otázka. Čo hovorí Trestný zákon, ak by som takýto čin spáchal v krízovej situácii, pod ktorú nepochybne zaraďujeme aj núdzový stav (pozri § 134 Trestného zákona)? Že mi hrozí trest odňatia slobody na dvanásť až dvadsaťpäť rokov alebo doživotie. Nerobím si srandu. Ešte raz. 12 až 25 rokov alebo do konca života vo väzení.  Pozrite si § 323 ods. 4 Trestného zákona. Žiadna podmienka.
  3. A nikto Vám dnes presne nepovie, či Vám za strčenie do policajta hrozí rok alebo doživotie, lebo ani samotní prokurátori v tomto nemajú jasno. Ak zoberieme zákon prísne formalisticky, je to nepochybne väzenie od 12 do 25 rokov alebo doživotie.
  4. Že Houston má problém, potvrdzuje aj iniciatíva poslancov za vládnu koalíciu, ktorí sa vždy zobudia, až keď im tečie do topánok. Chcú vraj novelizovať Trestný zákon na ďalšej schôdzi NR SR a upresniť výklad, čo je to spáchať trestný čin v krízovej situácii. Blahoželám. Takáto novelizácia, mimochodom zbabraná a budeme ju opäť opravovať, bude schválená a účinná až po skončení núdzového stavu. Ten bol vyhlásený 30. 9. 2020 na 45 dní, do 14. novembra 2020.
  5. Východisko je jediné. Zrušiť núdzový stav. Hospodársku mobilizáciu vieme riešiť aj inak. Naozaj to vyzerá tak, že vláda zneužíva pandémiu na opatrenia, ktoré majú zabrániť ľuďom protestovať a keď sa im to nebude páčiť, tak ich na dlhú dobu posadia do väzenia. Podobné drakonické tresty ako v prípade útoku na verejného činiteľa platia totiž pri viac ako 30 trestných činoch. Taký Rybanič, ktorý sa nám premával po súkromných účtoch v banke a informácie odovzdal médiám, by dnes  nemohol dostať podmienku a išiel by do väzenia na tuším sedem až dvanásť rokov.
  6. Nie je to príjemné, ale žijeme v krajine päťdesiatych rokov minulého storočia. V obrovskej právnej neistote. Kto je na vine? Ale to už nie je právnická otázka. To je otázka, na ktorú poznajú odpoveď všetci podporovatelia tejto vlády. Predsa „lebo Fico, lebo SMER“. Pekný deň.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Žilinská nemocnica varuje pred režimom vojnovej medicíny

Bojnická nemocnica už nevie vyčleniť ďalšie lôžka pre pacientov s Covidom.


Už ste čítali?