S premiérom na cestách

Autor: Robert Fico | 25.6.2013 o 14:15 | (upravené 26.6.2013 o 8:35) Karma článku: 10,56 | Prečítané:  26669x

Už na začiatku druhého vládneho obdobia v apríli 2012 som uvažoval, že do vládnych delegácií na zahraničné oficiálne a pracovné návštevy budem zaraďovať dvoch vysokoškolákov podľa zamerania cesty. Rozkýval som sa až nedávno a prví dvaja študenti z Ekonomickej univerzity v Bratislave ma sprevádzali na jednodňovej, biznisovo orientovanej ceste do Turecka.

Samozrejme, že podobne ako väčšina delegácie sa nedostanú na najosobnejšie stretnutia na úrovni premiérov, ale majú možnosť minimálne na úrovni člena vládnej delegácie priamo odsledovať priebeh návštevy, aktuálne vnútroštátne udalosti  (napr. narastanie nepokojov v Istanbule a iných mestách v Turecku), sledovať protokolárne záležitosti, prácu médií, tlačové konferencie, ale aj zriedkavé prestávky v programe pravidelne zaplnené prípravou na ďalší program. O priebehu návštevy som so študentmi hovoril až na záver nabitého dňa v Istanbule a môžem si dovoliť názor, že sa im celkom pozdávala. Viem, že jeden zo študentov sa chcel podeliť so svojimi postrehmi prostredníctvom blogu, ale neskutočná agresivita a hlúposť niekoľkých diskutujúcich ho doslova s blogom vyhnala. Má aspoň ďalšiu skúsenosť do života, že s dobrými úmyslami sa treba podeliť len s dobrými ľuďmi a nie s anonymnými pisálkami.

foto_1.jpg

Istanbul (7.6.2013)
Radovan Lacko, Národohospodárska fakulta Ekonomickej univerzity v BA 
Michal Plichta, Fakulta medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity v BA

Pre iných dvoch študentov, opäť z EÚ v Bratislave bola pravdepodobne menej živá návšteva Varšavy, kde bolo stretnutie premiérov krajín V4 a Japonska. Predsa len tento formát je predovšetkým o stretnutí premiérov bez sprievodu alebo v dvojčlenných delegáciách, keď k premiérovi pristupuje veľvyslanec a štátny tajomník zo zahraničných vecí. Napriek tomu môžu študenti vnímať v tzv. načúvacích priestoroch, pri presunoch, tlačových konferenciách a príprave na ďalšie stretnutia atmosféru multilaterálnych stretnutí, ktoré niekedy vyzerajú na chodbách ako preteky vládnych delegácií o najlepšie umiestnenie.  Neviem, či sa niekto z tejto druhej dvojice odváži niečo povedať alebo verejne napísať o pôsobení slovenskej vládnej delegácie, nechám to však na neho, pretože mladý človek bez politických skúseností nie je celkom zvyknutý čítať v diskusii pod blogom o sebe  veci, ktoré by mu nepovedala ani ohrdnutá a stokrát podvedená milenka.

foto_2.jpg

Varšava (16.6.2013)
Silvia Švejdová a Frencien Bauer, Fakulta medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity v BA

Kto sa bojí, nech nejde do hory. Kto sa nebojí, bude vítaný na ďalších pripravovaných zahraničných cestách. Pôvodne som si myslel, že zvládneme len účasť študentov na jednodňových cestách a za predpokladu použitia vládneho špeciálu, aby sme nemuseli preplácať letenky a ubytovanie. Z tohto úmyslu urobíme výnimku už na konci tohto týždňa,  kedy vládna delegácia odpracuje dva dni v Bruseli na zasadnutí Európskej rady. Téma summitu je jasná – čo s krízou, ako podporiť rast a najmä ako zastaviť narastajúcu nezamestnanosť, najmä mladých ľudí. Očakáva sa prijatie bezprecedentnej európskej záruky pre mladých – každý mladý človek má mať právo, aby do niekoľkých mesiacov po absolvovaní strednej alebo vysokej školy bol buď rekvalifikovaný alebo zamestnaný. Už len z tohto pohľadu by mohol byť summit pre dvoch vybraných študentov, ktorým preplatíme aj ubytovanie, mimoriadne zaujímavý. Dúfam, že sa mi ich podarí predstaviť osobne niektorým predsedom vlád.
A pokračujeme už v nedeľu návštevou Záhrebu pri príležitosti vstupu Chorvátska do EÚ, v utorok dôležitou oficiálnou návštevou Budapešti, na ktorú mnohí pozerajú, vrátane mňa, s veľkým optimizmom. Verím, že spolu s Viktorom Orbánom budeme pokračovať v ukľudňujúcej politike užitočnej spolupráce a konkrétnych projektov a nie vo vybíjaní energie na témy, ktorým sa majú venovať historici alebo odborné tímy. A v stredu veľmi rád zoberiem do vládnej delegácie dvoch študentov na summit o nezamestnanosti do Berlína.  O ďalších plánoch neskôr, verím však, že sa rodí dobrá a užitočná tradícia.


 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Pred Vianocami sa do škôl vráti nanajvýš zopár tisíc žiakov

Na december chystajú len pokus, či sa školy vôbec dajú preventívne testovať.

Vedci zistili, koľko pohybu vynuluje celodenné sedenie

Čokoľvek je lepšie, ako nerobiť nič.


Už ste čítali?