Kruhy nad Tatrami

Autor: Robert Fico | 30.1.2013 o 8:17 | (upravené 30.1.2013 o 11:59) Karma článku: 15,63 | Prečítané:  53531x

Keď ma prvýkrát oslovil poľský premiér Donald Tusk s myšlienkou, aby Poľsko a Slovensko spoločne kandidovali na zorganizovanie zimnej olympiády v roku 2022, nebol som celkom presvedčený, či sme schopní takúto výzvu finančne zvládnuť. Hoci diabol býva skrytý v detailoch, boli to práve podrobnejšie informácie, ktoré ma vedú k plnej podpore tohto projektu. Mal som dobrý pocit aj zo stretnutia zo zainteresovanými primátormi, županmi, športovými zväzmi, olympijským výborom a ďalšími v Poprade, kde sa regionálni a športoví predstavitelia spontánne prihlásili k ponuke Poľska.

Nepovažujem za potrebné zdôrazňovať význam samotnej spoločnej kandidatúry pre Slovensko, nehovoriac už o sne, že Slovensko by spolu s Poľskom naozaj v roku 2022 (mimochodom to je iba o 9 rokov) hostili zimných olympionikov. Obrovská reklama pre Slovensko, rozvoj cestovného ruchu, výrazné skvalitnenie športovej infraštruktúry a ďalšie benefity sú neprehliadnuteľné. Slovensko ako individuálna krajina nemá nikdy šancu uspieť s kandidatúrou (Poprad-Tatry sa pokúšali neúspešne dvakrát). Ponuka na spoločný postup s Poľskom dáva zrazu tejto ambícii podstatne reálnejší obsah, preto je treba sa ňou vážne zaoberať.

Napriek tomu, že som už dosť imúnny na znevažovanie prakticky všetkého, čo robím, očakával som, že ponuka od Donalda Tuska bude mať širšiu politickú podporu. Opakuje sa však šablóna, podľa ktorej mi opoziční politici odkazujú, že mám kandidatúru zaplatiť z vlastného vrecka (?), že to je len výmysel, aby som prekryl krízové javy (konzervatívny Donald Tusk naozaj nemá na práci nič iné, len aby mi dával ponuky, ktorými mám prekrývať krízu na Slovensku), že Slovensko na to nemá a podobné perly ducha. Takto kričali aj vtedy, keď sme začali stavať národný hokejový štadión. Dnes je to športový a kultúrny superstánok, z ktorého sa teší celé Slovensko a z tribún ktorého jačia na hokejistov alebo Stinga aj moji opoziční priatelia. Takto kričali, keď sme zrekonštruovali bratislavský hrad. Dnes je to národná dominanta a najmä tí, ktorí najviac kričali, sa s nim fotia na bilbordy alebo letáky. Jednoducho mám silné presvedčenie, že tieto hlúposti treba silno odignorovať, že Slovensko s Poľskom na to majú, aby podali kvalitnú kandidatúru a že slovenská vláda by tejto myšlienke mala vysloviť plnú podporu. Bez podpory poľskej a slovenskej vlády nemá spoločná prihláška poľského a slovenského olympijského výboru žiadny zmysel.

Čo teda treba posúdiť? Určite rozdelenie športových disciplín. Poľsko nás oslovilo predovšetkým preto, lebo nedisponuje vhodným lyžiarskym strediskom a oči upiera na Chopok-Jasnú. Na území Slovenska by preto mohli prebiehať zjazdové a akrobatické lyžovanie a časť hokejového turnaja. Vhodnými kandidátmi by boli Poprad a Liptovský Mikuláš. Treba ale dva nové a primerane veľké štadióny. Aj umiestnenie olympijskej dediny (boli by aj v Poľsku) pre 1800 ľudí má svoje alternatívy. Územne je pripravený Poprad, Liptovský Mikuláš ponúka  na prestavbu areál vysokej vojenskej školy. Nesmú však zostať žiadne pomníky, ubytovacie kapacity musia byť použiteľné pre ľudí aj po skončení ZOH. Investíciu bude vyžadovať aj letisko v Poprade, ktoré má z hľadiska logistiky obrovské prednosti. Veľmi zhruba sa náklady na zorganizovanie ZOH pohybujú od 1,6 do 2 mld USD, z toho je príspevok Medzinárodného olympijského výboru takmer polovica a pomer medzi Slovenskom a Poľskom by sa mohol vzhľadom na menšiu participáciu Slovenska pohybovať niekde okolo 2 ku 8 alebo 3 ku 7 (SR - Poľsko). Ak nemáme mať ambíciu toto zvládnuť za deväť rokov, zabudnime na to, že Slovensko môže byť niekedy medzinárodne viditeľnejšie, že budú impulzy na podporu turizmu a športovej, ale aj dopravnej infraštruktúry.

Po prvom prieskume a reakciách regiónu som požiadal zodpovedných členov vlády, aby predložili v priebehu februára na rokovanie návrh na vyslovenie podpory kandidatúre Poľska a Slovenska na zorganizovanie ZOH 2022. Súčasťou návrhu budú ďalšie podrobnejšie informácie. Poľská vláda tento krok už urobila. A ja sa budem tešiť na to, čo mi zase opozícia naodporúča.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA SAMUELA MARCA

Neuveriteľná smola poslanca Fica (píše Samo Marec)

Buď sa obklopil ľuďmi, ktorí vo veľkom porušovali zákon, alebo to celé zastrešoval.

Plagiát odovzdal aj minister školstva Gröhling

Zaradil sa k politikom ako Andrej Danko či Boris Kollár.


Už ste čítali?