Vláda zlomila krk demokracii - zmenila voľbu GP z tajnej na verejnú

Autor: Robert Fico | 7.4.2011 o 9:42 | (upravené 7.4.2011 o 10:21) Karma článku: 12,01 | Prečítané:  67661x

Vedieme súboj o tajnú voľbu generálneho prokurátora (GP). A oponenti  sa celkom racionálne pýtajú, čo mi na verejnej voľbe vadí .  A prečo ju označujem za nedemokratickú. Áno, ak by koalícia oznámila zmenu tajnej voľby na verejnú na začiatku vládnutia alebo pred prvou voľbou GP, asi by som ťažko mohol oponovať, hoci tajná voľba je významným demokratickým výdobytkom.

((Vláda zlomila...))

Zmena voľby GP je podľa mňa nedemokratická, pretože:

1. Pristúpili k nej počas voľby GP, ktorého nedokázali v tajnej voľbe zvoliť. Pred voľbou nikto zmenu ani len nespomenul. Všetci vieme, že v decembri v tajnej voľbe dostali vládni poslanci príkaz od koaličnej rady, že musia voliť kandidáta vládnej koalície, ale niekoľko z nich tento pokyn neuposlúchlo. Koalícia išla do tajnej voľby s tým, že podobne ako v minulosti (Hanzel, Trnka, Kováčik), aj teraz bude GP bez problémov zvolený. Poslancov, ktorí hlasovali inak ako prikázala koaličná rada, označili za zradcov.

2. Ústava SR, ani iný právny predpis nepoznajú orgán, ktorý by sa nazýval koaličná rada. Je to len porada predsedov vládnych strán, pokyny ktorej nemôžu nikoho zaväzovať. Podľa čl. 73 ods. 2 poslanci „mandát vykonávajú osobne podľa svojho svedomia a presvedčenia a nie sú viazaní príkazmi.“ To, že niekto v tajnej voľbe hlasoval inak ako žiadala koaličná rada, je len a len ústavný postup. A politická chyba vládnej koalície, že nepredložila kandidáta na GP, ktorého by prirodzene zvolili.

3. Premiérka sa vyjadrila, že sa vzdá funkcie, ak bude zvolený Dr. Trnka, čo je vytváranie tlaku na slobodný výkon mandátu poslanca.

4. Verejná voľba je preto len na to, aby sa žiadny poslanec nedovážil odchýliť od pokynu koaličnej rady. Budú verejne hlasovať pod obrovským tlakom možného vzdania sa funkcie premiérky, čo v praxi znamená pád celej vlády, nie ako pri demisii ministra, ktorý sa jednoducho nahradí. A pád vlády znamená opätovné rokovanie o koaličnej zmluve. Tento krát by za stolom sedelo šesť subjektov (plus OKS a Obyčajní ľudia). Čiže komplikované prerozdelenie moci, nové vyhlásenie vlády a opätovné hlasovanie o dôvere vlády. Nepredstaviteľné a prakticky nemožné zvládnuť.

5. Poslanci vládnej koalície budú teda verejne vydieraní a nebudú môcť hlasovať podľa článku 73 ods. 2 ústavy, čiže slobodne, ako môžu, keď je tajná voľba.

6. Verejnú voľbu čisto koaličného politického nominanta za GP treba vidieť aj v súvislosti so zmenami na prokuratúre, ktorá bude plne podriadená ministerke Žitňanskej (bude dávať prokuratúre záväzné pokyny) a prokuratúra tak stratí svoju nezávislosť pri kontrole práce polície. Minister vnútra rozhodne, kto bude obvinený a ministerka spravodlivosti, kto bude obžalovaný. Toto nemá s demokratickým trestným procesom nič spoločné.

Za týchto okolností sa domnievam, že mám právo hovoriť o zmene tajnej voľby GP na verejnú za nedemokratickú. Najdemokratickejšie by bolo nájsť spoločného kandidáta, ktorý by v tajnej voľbe získal podporu aj koalície aj opozície.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil nekompromisný príbeh

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.

SVET

Kiska v OSN: Agresívny sused podkopáva suverenitu Ukrajiny

Lajčák vedie Valné zhromaždenie OSN.


Už ste čítali?